موفقیت سمنان در احیای واجب فراموش شده

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، استان سمنان در سال های اخیر با اجرای طرح های ویژه ای برای احیای این سنت الهی توانست جزء پیشتازان امر و به معروف و نهی از منکر شود و مردم را در اجرای این فریضه همراه کند.

اگر بگوییم یکی از عوامل موفقیت سمنان در احیای امر به معروف و نهی از منکر ، راهبری نماینده ولی فقیه در استان سمنان است ، سخنی به گزاف نگفته ایم .
آیت الله سید محمد شاهچراغی که خود رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر این استان است ، همواره به این موضوع تاکید داشته که آمران به معروف و ناهیان از منکر ، امر به معروف و نهی از منکر را تنها در فروع دین نظیر نماز ، روزه ، حجاب و عفاف و مسائلی از این دست خلاصه نکنند بلکه به این موضوع توجه داشته باشند که امر به معروف و نهی از منکر ، گستره بزرگی شامل  فعالیت های اقتصادی، سیاسی ، اجتماعی، فرهنگی و هنری را در کنار مسائل مذهبی شامل می شود .
آیت الله شاهچراغی می گوید : اجرای برنامه های فرهنگی برای ترویج امر به معروف و نهی از منکر خوب است ولی در شرایط فعلی برترین  معروف ها حل کردن مشکلات اقتصادی است  .
وی گفت: باید با جلوگیری از رشوه خواری، ربا، از بین رفتن حق الناس و مسائلی از این دست ، در هر مجموعه کاری از تضییع حقوق مردم جلوگیری شود که این خود بزرگترین معروف است .

آغاز امر به معروف و نهی از منکر ازمسئولان
مدیریت جهادی سنگ بنای فریضه امر به معروف و نهی از منکر در دستگاه های اجرایی است .
امری که محمد تقی مشهدی معاون دولت به مردم ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان به اجرای آن تاکید می کند و می گوید : مدیریت جهادی یعنی کارکنان دستگاه های اجرایی خلاق باشند ، شبانه روزی به مردم خدمت کنند و بهره وری کار را افزایش دهند ضمن اینکه در دستگاه هایی که با مردم گفت و گوهای رو در رو دارند با تکریم ارباب رجوع آنها را به حسن انجام کار و تلاش برای رفع مشکلات مطمئن کنند.

کلید پیروزی ؛ خوشرویی آمران به معروف و ناهیان از منکر
بیش از چهار هزار نفر آمر به معروف و ناهی از منکر در قالب طرح طلایه داران در استان سمنان شناسایی و ساماندهی شده اند.
این افراد کسانی هستند که کارت شناسایی معتبر دارند و بر اساس سرفصل های قانونی احیای امر به معروف و نهی از منکر آموزش دیده اند .
حیدر آسیابی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان ، هدف از آموزش این افراد را احیای فریضه امر به معروف و نهی از منکر بر اساس ترویج تذکر لسانی عنوان کرد.
آسیابی معتقد است گذراندن این دوره های آموزشی از آمران به معروف و ناهیان از منکر استان سمنان ، افرادی دارای تعامل خوب و سازنده با مردم و دارای نفوذ کلام ، روش خوش و سخنان گیرا و در نهایت موفق در احیای این فریضه الهی ساخته است .

آسیابی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر با زبان خوش و اخلاق مدارانه از تاکیدات ینی است گفت : رهبر معظم انقلاب بارها بر داشتن زبان لیّن و توأم با جذب برای آمران به معروف و ناهیان از منکر تاکید کرده اند که در این زمینه استان سمنان عملکرد خوبی داشته است .
دبیر ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان همچنین شبکه های اجتماعی را فرصتی ارزشمند برای تبلیغ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه عنوان کرد و گفت : یکی دیگر از عوامل موفقیت استان سمنان در زمینه احیای امر به معروف و نهی از منکر ، گفتمان سازی در شبکه های مجازی برای تقویت روحیه مذهبی است .

امر به معروف و نهی از منکر در سایه قانون با حمایت مردم
در سال ۱۳۹۴ قانون حمایت از آمران امربه معروف و نهی از منکر به منظور اجرایی کردن اصل هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید و از این سال به بعد اجرای این فریضه الهی از پشتوانه قانونی برخوردار شد.
معاون تشکل های مردمی ستاد مرکزی امربه معروف ونهی از منکر استان سمنان گفت:در صورتی که آمر کارش را طبق شرع وقانون انجام دهد و در انجام مسئولیت خود به صورت خودسرانه  وسلیقه ای عمل نکند، از حمایت های قانونی بهره مند خواهد شد.
با اینکه شعبه ویژه رسیدگی به جرم کسانی که سد راه آمران می شوند در دستگاه قضایی همه استان ها فعال است و طبق قانون قاضی در برخورد با اینگونه اشخاص نباید نرمش داشته باشد ، در استان سمنان تاکنون شکوائیه ای در برخورد مردم با آمران به معروف و ناهیان از منکر تشکیل نشده است .
محمد سمندی می گوید : از ابتدای امسال تنها دو مورد درگیری لفظی بین آمر به معروف و ناهی از منکر با افراد در استان سمنان رخ داده که آن هم منجر به تشکیل پرونده نشده و طرفین خود این موضوع را حل کرده اند.
سمندی گفت : این مورد نشان دهنده آشنایی آمران به معروف و ناهیان از منکر با روش های اجرای این فریضه و پذیرش و استقبال مردمی از فعالیت های فرهنگی آمران و ناهیان است .

خیران به کمک اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر می آیند

موفقیت استان سمنان در زمینه اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر سبب شده ، نخستین انجمن یاوران وقف ترویج امربه معروف و نهی از منکر کشور در این استان تشکیل شود.
انجمن یاوران وقف با همکاری خیران شرایط مشارکت عموم مردم برای کمک مالی به اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر را فراهم می آورد.
آسیابی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان می گوید :اعضای این انجمن علاوه بر کمک به ترویج فرهنگ وقف در تلاش برای استفاده از فرهنگ غنی وقف برای ترویج فریضه امر به معروف و نهی از منکر خواهند بود ارتقای شناخت مردم به وقف را نیز در برنامه دارند.
وی توسعه وقف مشارکتی و نیز استفاده از فرهنگ غنی وقف برای انجام ماموریت های امر به معروف و نهی از منکر را از دیگر اهداف تشکیل انجمن یاوران وقف در ترویج امر به معروف و نهی از منکر برشمرد.
دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان سمنان گفت: مهمترین رسالت این انجمن جلب نظر واقفان خیراندیش برای مشارکت در احیای امر به معروف و نهی از منکر است.

پاسداشت تلاش برای احیای فریضه الهی
شهدای امر به معروف و نهی از منکر با شهید ناصر ابدام ۱۵ ساله در سال ۶۹ شروع می‌شوند وتا کنون بیش از ۸۰ نفر برای اجرای این فریضه الهی به شهادت رسیدند و پنج نفر هم جانباز شدند.
در استان سمنان هم شهید لطف الله عزالدین متولد چهار قشلاق گرمسار ، از شهدای امر به معروف است که بیست و هفتم اردیبهشت سال ۷۴ در سن ۲۲ سالگی حین اجرای فریشه امر به معروف در درگیری با ضارب به شهادت رسید.
دراین روزهای محرم که همزمان است با هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر ، یاد و خاطره این شهدا را گرامی می داریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =