شهادت امام حسین علیه السلام برای اقامه امر به معروف نشان از اهمیت موضوع دارد

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری ایسنا آیت الله حسین نوری همدانی، در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم عنوان کرد: یکی از موضوعات مهم در حوادث تاریخی این است که باید این حوادث ریشه یابی شود و علت آن مشخص شود. علت حادثه کربلا این بود که مردم به وظیفه خود عمل نکردند، اگر مردم آن زمان به وظایف خود عمل می‌کردند، هیچگاه حادثه کربلا رخ نمی‌داد؛ امام حسین(ع) برای اقامه امر به معروف و نهی از منکر به شهادت رسید و شهادت ایشان در این راه نشان از اهمیت موضوع دارد.

وی با بیان این‌که «دیگر حسنات در برابر امر به معروف و نهی از منکر مانند آب دهان در برابر آب پهناور دریا است»، گفت: در روایات آمده است هرکس سلطان ظالم ببیند و در مقابل آن ساکت بنشیند همراه او در آتش دوزخ می‌سوزد.

وی با بیان این‌که «قیام امام حسین(ع) یک نهضت و یک درس برای تاریخ است»، ادامه داد: مردم باید  از قیام امام حسین(ع) درس بگیرند تا در برابر ظلم و استبداد هیچگاه ساکت نمانند. البته در احادیث آمده است که خداوند ابتدا عالمانی که در برابر ظلم سکوت کردند و درس ایستادگی برابر ظلم را به مردم آموزش ندادند را مواخذه می‌کند؛ بنابراین باید اهل علم به تبیین پیام عاشورا و قیام امام حسین(ع) بپردازند.

این مرجع تقلید شیعه گفت: حماسه اربعین در نتیجه بیداری مسلمانان است، مردم باید با شناخت در مسیر اربعین حرکت کنند و پیام عاشورا را به صورت عملی اجرا کنند و در برابر ظالمان ساکت نمانند.

وی اظهار کرد: برای کشته شدن یک خبرنگارعربستانی غوغایی در دنیا  به پا شد ولی در خصوص اتفاقات یمن هیچ خبری منعکس نمی‌شود، در یمن روزی صدها خاشقچی کشته می‌شود ولی رسانه‌های جهان در برابر آن سکوت کرده‌اند.

وی با بیان این‌که «حماسه اربعین مقدمه ظهور امام عصر(عج) است»، خاطرنشان کرد: در زمانی که ظلم به این حد رسیده است، باید مردم از قیام کربلا درس بگیرند و با شور در مراسم اربعین شرکت کنند و در برابر استبدادگران بایستند.

منبع خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × دو =