برای اولین بار در کشور اجرای طرح «معروف یاوران» در سطح شهر مشهد صورت گرفت

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد، جعفر سروی از اجرای طرح «معروف یاوران» با همکاری ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر خراسان رضوی در سطح شهر در راستای کاهش تخلفات شهری خبر داد و اظهار داشت: در این طرح، فعال‌سازی ظرفیت‌های مغفول اجتماعی، دینی و فرهنگی مدنظر بوده و سعی بر این است تا از ظرفیت‌ها با نگاهی نو و ساختارمند در حوزه‌های سیاست کیفری کاهش تخلفات شهری استفاده کنیم.

وی افزود: وجه مهم این‌گونه طرح‌ها بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی و دینی بوده که این امر خود ضامن استمرار و قوام طرح است.

مدیر امور حقوقی معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد عنوان کرد: دو سوم از اعضای شرکت‌کننده در طرح، مردمی و از بستر اجتماع است که در قالب طلاب و نیروهای ستاد اجرایی امر به‌ معروف و نهی از منکر هستند.

سروی گفت: تاکنون برخی از کارشناسان منتخب سازمان آتش‌نشانی، مدیریت پسماند و مناطق ثامن، ۷ و ۸ در این طرح به‌ عنوان ضابط قضایی شرکت کرده‌اند.

مدیر امور حقوقی معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد افزود: شهروندان با مشارکت در این طرح می‌توانند از بروز هرگونه ناهنجاری در سطح شهر از قبیل ایمنی ساخت و ساز، جمع‌آوری یا تفکیک زباله و سد معبر با استفاده از فرآیندهای نرم و فرهنگ‌ساز جلوگیری کنند.

وی خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح، معاونت خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد و ستاد احیای امر به‌ معروف و نهی از منکر یکپارچه شده‌اند که این خود بسیار مبارک است و مساعدت بدنه‌ مردمی نیز می‌تواند در رفع ناهنجاری‌ها و تخلفات شهری گامی موثر و ماندگار باشد.

سروی در خصوص محدوده اجرای طرح بیان کرد: این طرح در گام اول در محدوده مرکزی و پیرامونی حرم مطهر (گسترده‌تر از منطقه ثامن شهری) اجرا می‌شود که از لحاظ اهمیت، پیشانی مشهد بوده و عمده زائران و گردشگران در صورت اجرای صحیح طرح، از آن بهره‌مند می‌شوند.

مدیر امور حقوقی معاونت خدمات شهری شهرداری مشهد تصریح کرد: چشم‌انداز مکانی طرح، کل شهر مشهد است و به‌ لحاظ زمانی نیز محدودیتی وجود ندارد، افق پیش روی طرح این است که مراودات قانونی و قضایی به‌ حداقل برسد و کاهش تخلفات شهری به‌ یک مطالبه عمومی و مذهبی بدل شود.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 14 =