امر به معروف و نهی از منکر دخالت در امور دیگران نیست

خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از پیام خوزستان، نماینده ولی فقیه در دانشگاه های خوزستان گفت: امر به معروف و نهی از منکر دخالت در امور دیگران و یا مزاحمت نیست.

حجت الاسلام سید محسن شفیعی در اولین روز همایش امر به معروف و نهی از منکر نیروی زمینی ارتش در خوزستان اظهار کرد: داشتن تشکیلات مرزبانی توصیه دینی و الهی است که باید از مرزهای بلاد اسلامی محافظت شود؛ این امر محدود به مرزهای جغرافیایی و فیزیکی نیست و حتی مرزهای اعتقادی را هم شامل می شود .

وی افزود: در آیات الهی علاوه بر مرزبانان از علمای دین هم به عنوان مرابط تعبیر شده است .

نماینده ولی فقیه در دانشگاه های خوزستان با اشاره به تأکید آیات قرآنی بر ارتباط مستمر مؤمنان با یکدیگر تصریح کرد: باید به افراد مصیبت زده و همچنین خانواده شهدا به صورت مداوم سرکشی کرد و نباید به حضور در یک جلسه اکتفا کرد .

شفیعی با اشاره به اینکه ۶۷ صفحه از کتاب المیزان علامه طباطبایی در باب روابط اجتماعی در نگاه دین نگاشته شده ادامه داد: در آیات الهی ارتباط داشتن مردم با یکدیگر و دعوت به صبوری از اهمیت والایی برخوردار است .

وی با اشاره به اینکه اسلام یک جامعه و مجموعه مرتبط را می پسندد ولی برای ارتباطات به یک منشور نیاز است، یادآور شد: کنار هم قرار گرفتن انسان ها یک مرحله جدیدی ایجاد می کند چون علایق آنها با یکدیگر متفاوت و مسائل مورد پسند در هر مجموعه برای افراد آن تفاوت دارد .

نماینده ولی فقیه در دانشگاه های خوزستان با اشاره به لزوم رعایت تعهد اجتماعی به تبعیت از دین اسلام اضافه کرد: قطعا آسیب رسیدن به هر کدام از اعضای جامعه برای دیگر افراد نیز تبعاتی دارد و اصل رعایت تعهد اجتماعی در چنین مواقعی بیشتر نمود پیدا می کند .

شفیعی با بیان اینکه علامه طباطبایی می فرماید: «تعبیر دیگر امر به معروف و نهی از منکر همین رعایت تعهد اجتماعی است» ، یادآور شد: تعبیر آن فراتر از پلیس است؛ اگر در جامعه ای پلیس نباشد، برخی افراد قانون شکنی خواهند داشت .

وی با تأکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر دخالت در امور دیگران و یا مزاحمت نیست، اظهار کرد: مصلحت مورد نیاز در جامعه باید مدنظر باشد و افراد خطاکار نمی توانند مدعی این باشند که عملکرد فردی آنها بر جامعه تأثیری ندارد .

نماینده ولی فقیه در دانشگاه های خوزستان بیان کرد: اینکه آمر به معروف خودش باید عامل باشد اصلا الزام نیست ولی تأثیر امر به معروف و نهی از منکر در سطح بالا قطعاً با میزان التزام آمر و ناهی مرتبط است .

شفیعی در پایان یادآور شد: یکی از چالش ها و مشکلات موجود در مسئله «امر به معروف و نهی از منکر» این است که مخاطبان در عملکرد ناهیان و آمران تفاوت هایی با امر و نهی اعلامی از سوی آنها مشاهده می کنند؛ البته این مشکل در تربیت خانوادگی هم وجود دارد که فرزندان بین گفته ها و رفتار اولیاء تناقض هایی می بینند و این مشکل باید با صداقت در رفتار و گفتار حل شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + هفده =