امر به معروف از وظایف حکومت اسلامی است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری فارس از گلپایگان، حجت‌الاسلام محمدتقی کرامتی شامگاه دوشنبه در جلسه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین فرایض دینی ما امر به معروف و نهی از منکر است، حتی بودن و نبودن اصول دین به آن مربوط است.

امام جمعه گلپایگان گفت: اگر امر به معروف و نهی از منکر در جامعه احیا نشود جامعه دچار هرج و مرج شده و اعتقادات مردم به معاد و نبوت دچار سستی و تردید می‌شود؛ این فریضه الهی از جایگاه عظیم و رفیعی برخوردار است، فقهای دین امر به معروف و نهی از منکر ذیل جهاد می‌دانند، جهاد در راه خدا بسیار ارزشمند است و امر به معروف و نهی از منکر جهاد در راه خدا است.

وی افزود: خداوند متعال جهاد را مایه عزت می‌داند، اسلام در زمینه احیای امر به معروف و نهی از منکر تأکید فراوان دارد، جامعه متشکل از آحاد مختلف است و امر به معروف بین آنها تأثیرگذار است و می‌تواند واکنش سریع بین افراد داشته باشد.

کرامتی ادامه داد: هیچ کس نمی‌تواند منکر تأثیرگذاری امر به معروف و نهی از منکر بر روی انسان‌ها شود گرچه ممکن تأثیرگذاری کمتر یا بیشتر باشد که به شالوده‌های دینی و پایه‌های مذهبی و دینی و اعتقادات افراد برمی‎گردد، برخی انسان‌ها پایه‌های دینی قوی و استوار دارند و همین افراد در برابر طوفان‌های زندگی، سیاسی، فکری، فرهنگی و اعتقادی دچار لغزش نمی‌شوند.

وی عنوان کرد: رابطه تأثیر و تأثر و واکنش‌ها بین انسان‌ها متفاوت است، اسلام افراد را به سرنشینان یک کشتی تشبیه می‌کند و  باید نسبت به یکدیگر مراقبت و محافظت داشته باشند، هیچ کس نباید اجازه بدهد که فردی به جامعه که متعلق به تمام مردم است آسیب برساند و باید مقاومت کنند.

امام جمعه گلپایگان گفت: نگاه اسلام به مسائل و اتفاقات جامعه یک نگاه منطقی است و نباید  نسبت به سرنوشت جامعه بی‌تفاوت باشیم، از این جهت تمام انسان‌ها موظف هستند طبق وظیفه شرعی و عقلی امر به معروف و نهی از منکر کنند.

وی با تاکید بر این‌که تذکر لسانی وظیفه آحاد جامعه است، افزود: اگر فردی از صمیم قلب اشتیاقی نداشته باشد درعمل انگیزه‌ای برای بیان امر به معروف و نهی از منکر ندارد، ممکن است در بیان تنها به دنبال مصلحت‌های شخصی و موقعیت‌های اجتماعی خود باشد، اگر انزجار قلبی بود واکنش ظاهری و تذکر لسانی هم صورت می‌گیرد.

کرامتی تصریح کرد: هر کس نسبت به هر تخلفی که در جامعه صورت می‌گیرد وظیفه دارد که واکنش اجرایی و عملی نشان دهد، در برابر کسی که مقاومت می‌کند و منتهی به نهی از منکر نیست و در برابر تذکر لجاجت می‌کند باید اقدام شود.

امام جمعه گلپایگان یادآور شد: ستاد اقامه نماز زمینه‌ها و بسترهای اقامه نماز و فرهنگ معنوی در جامعه را پیاده می‌کند، تشکیلات و تشکل‌هایی باید در حکومت و در بین متدینین ایجاد شود تا پرداخت زکات را در بین مردم فرهنگ سازی کند، در دوران پیامبر(ص) افرادی به جمع آوری زکات و احیای امر به معروف و نهی از منکر می‌پرداختند.

کرامتی گفت: باید برای امر به معروف و نهی از منکر قانون وجود داشته باشد و از وظایف حکومت اسلامی است، اگر به دنبال فرجام خوب هستیم باید امر به معروف و نهی از منکر و پرداخت زکات و اقامه نماز عمل کنیم.

امام جمعه گلپایگان تأکید کرد: سرزنش و ملامت دیگران و جریان‌های سیاسی و مدیران اجرایی و آن‌هایی که اعتقادات محکم و راسخی به امر به معروف و نهی از منکر ندارند نباید در روحیه آمران امر به معروف و نهی از منکر اثرگذار باشد، باید برنامه و  مدیریت صحیح داشته باشیم و اهدافی را برای خود تعریف کنیم.

حمایت از حقوق دیگران امر به معروف و نهی از منکر است

در ادامه حجت الاسلام کیومرث امیرخانی دادستان گلپایگان با اشاره به این‌که امر به معروف یکی از واجبات الهی است، اظهار کرد: در قانون اساسی که به عنوان مادر تمام قوانین و منبعی برای نوشتن سایر قوانین است در اصل هشتم آن مورد توجه قرار گرفته است که نشان از اهمیت دادن به امر به معروف و نهی از منکر است.

دادستان گلپایگان اضافه کرد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی است و مربوط به اداره و شخص خاص نیست اما وظیفه مسؤولان در اجرای امر به معروف و نهی از منکر سنگین‌تر است، در یک جامعه مردم براساس رفتار و کردار مسؤولان عمل می‌کنند.

وی اظهار داشت: مسؤولان باید قانونمند باشند، اجرای امر به معروف و نهی از منکر براساس قانون باید عملی شود عمل به قانون امر به معروف و عمل نکردن به قانون منکر است.

امیرخانی با اشاره به قوانینی که برای امر به معروف و نهی از منکر تصویب شده افزود: قانون حمایت از آمران به معروف و نهی از منکر در سال ۹۴ با طرح دو فوریتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و در همین قانون یک آیین نامه اجرایی به عنوان آیین نامه اجرای قانون حمایت از آمران به معروف و  ناهیان از منکر آمده است، مصوبه‌ای هم ستاد  امر به معروف کشور دارد که به صورت خاص به موضوع و وظایف اعضای آمران امر به معروف و نهی از منکر اشاره شده است.

دادستان گلپایگان تأکید کرد: طبق قانون بسیج مستضعفان موظف است در خصوص اجرای امر به معروف و نهی از منکر آموزش‌های لازم را  به اعضای عضو ستاد با استفاده از مشاور  قضایی و حقوقی ارائه دهد.

امیرخانی گفت: در امر به معروف و نهی از منکر نباید صرف یک موضوع تنها تمرکز شود باید در جایی که حقوق افراد تضییع می‌شود نیز اجرا شود، تجسس و سرک کشیدن در زندگی خصوصی و شخصی افراد برای نهی از منکر پذیرفتنی نیست.

وی تأکید کرد: با توجه به سفارشات در حفظ آبروی مومن که برابر با احترام گذاشتن به خانه خدا است هدف ما در امر به معروف و نهی از منکر اجرای قوانین اسلام است و تجسس جستن غیرقانونی است.

دادستان گلپایگان گفت: باید در امر به معروف و نهی از منکر عمل و رفتاری که قانون مشخص کرده است باید انجام شود، با قاطعیت تمام با موارد و مسائلی که برای شهرستان  مشکل ایجاد می‌کند و عفت عمومی را جریحه دار می‌کند برخورد می‌کنیم.

امیرخانی خاطرنشان کرد: اداراتی که مانع امر به معروف شوند باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرند، البته در وهله  نخست برای امر به معروف باید فرهنگ سازی است اگر آموزش و پرورش، تبلیغات اسلامی، حوزه‌های علمیه، امور مساجد، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما در زمینه آموزش و فرهنگ سازی امر به معروف و نهی از منکر درست عمل کنند مطمئنا تأثیرگذاری آن بیشتر از برخورد سخت و فیزیکی  است.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =