امربه معروف و نهی از منکر موجب خیر و برکت جامعه می شود

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری بسیج مازندران، باید به توانایی اصناف در مقابله با تهاجم فرهنگی توجه شود*کاسب بازاراسلامی باید به حلال کاری، حلال رفتاری و حلال خواری ایمان عملی داشته باشد.

حجت الاسلام نبوی مسئول نمایندگی ولی فقیه سپاه چالوس در برنامه همایش فقه بازار که در اطاق اصناف چالوس به همت بسیج اصناف این شهر در آستانه شب یلدا برگزار شدبه اهمیت موضوع اخلاق وفقه دربازار اشاره کرد و گفت: کاسب، حبیب خداست، این را بسیار گفته اند، شنیده ایم و گاه به خطی زیبا در تابلوی مغازه ای دیده ایم،  بله، کسی که پی فرمان خداوند برای کسب روزی حلال دست به تلاش می زند و به یاعلی غیرت برای دست یافتن معاش از مسیر حق تمام قد می ایستد، دوست خداست، این دوستی آن قدر وثیق می شود که گاه گفته می شود کسی که برای معاش اهل و عیالش تلاش می کند مانند مجاهد در راه خداست و کارش عزیز و حاصل کارش هم عزت آفرین است، منتهی کاسب باید راه و روش مومنانه زندگی کردن و کار کردن را در پیش گیرد تا بتواند از خرمافروشی تا رفعت مقام میثم تمار قد کشد.

حجت الاسلام نبوی خاطرنشان کرد: کاسب بازاراسلامی باید به حلال کاری، حلال رفتاری و حلال خواری ایمان عملی داشته باشد تا بشود رجبعلی خیاط که اهل کشف است و شهود. اهل معناست و معرفت و اهل از خویش گذشتن و به خدا پیوستن، اگر کتاب اولیاءا… را باز بخوانیم، سهم کاسب ها، نه تنها کم نخواهد بود که فراوانند از میان کسبه که به مقام اولیاءا… رسیده و چراغ راه دیگران هم شده اند. حتی خوانده ایم و شنیده ایم که امام زمان هم به آنان عنایت ویژه دارد، اینان کسانی اند که خود به خویش توجه ویژه داشته اند، مراقب رفتار و کردار خویش بوده اند،وی باید به توانایی اصناف در مقابله با تهاجم فرهنگی توجه شود.

مسئول نمایندگی ولی فقیه سپاه چالوس خاطرنشان کرد: در جوامع اسلامی یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند در رشد و شکوفایی هرچه بهتر آن موثر باشد، دعوت کردن مردم به سوی انجام اعمال نیک و شایسته است و نیز بازداشتن آنان از اعمال زشت و ناپسند است.

حجت الاسلام نبوی خاطرنشان کرد: خیر و برکت در میان مردم از بین نمی‌رود تا زمانی که امر به معروف و نهی از منکر کنند و همدیگر را بر خوبی یاری دهند و هرگاه این امور را انجام ندهند، برکات از آنها گرفته می‌شود، بعضی از آنها بر بعضی دیگر سلطه پیدا می‌کنند و هیچ یاوری در زمین و آسمان برای آنها نخواهد بود.

حجت الاسلام نبوی بیان کرد: امام خمینی(ره) در این باره می فرمایند امر به معروف و نهی از منکر دو اصلی است در اسلام که همه چیز را می‌خواهد اصلاح کند، یعنی با این دو اصل می‌خواهد تمام قشرهای مسلمین را اصلاح کند.

مسئول نمایندگی ولی فقیه سپاه چالوس گفت: همچنین مقام معظم رهبری در خصوص امر به معروف و نهی از منکر می‌فرمایند یک کاسب مؤمن در محیط کار خود می‌تواند نهی از منکر کند و گرایش به سمت مدگرایی، تجمل‌گرایی، تازه‌طلبی و افراط در آرایش و نمایش زنان در برابر مردان یکی از بزرگترین عوامل انحراف در هر جامعه است.

وی تصریح کرد: در اجرای احیای امر به معروف و نهی از منکر و اطاعت از ولی امر مسلمین و نقش اصناف در یکی از بنیادی ترین واجبات اسلام و توانایی اصناف در مقابله با تهاجم فرهنگی و احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه، اصناف و بازار می توانند اثرات مهمی در تمام پدیده های اجتماعی و سیاسی بگذارند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =