امر به معروف و نهی از منکر کانون محوری اندیشه شهید نواب صفوی است

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، آیت الله محمد هادی عبدخدایی امشب در همایش «نواب؛ پیشتاز در تشکیل حکومت اسلامی» که در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، اظهار داشت: نواب یک شخصیت استثنایی در زمان خودش بود؛ دیدگاه، آرمان، سخنان و نوشته‌های او شباهت بسیاری به امام راحل داشت درواقع می‌توان گفت آرمان و هدف، همان بود منتها از زبان یک طلبه جوان گفته شد که بعدها به صورت والا از اندیشه فقیهی ارزشمند، امام خمینی(ره)، بروز و ظهور کرد.

وی با بیان اینکه تمام صحبت‌های شهید نواب درباره امر معروف و به نهی از منکر، مبارزه با استعمار و تشکیل حکومت اسلامی بود، افزود: در آن زمان در دیداری که با ایشان داشتم از اینکه استعمار به‌زور کلاه شاپو بر سر مردم گذاشته است، ناراحت بود و می‌گفت ما باید در مقابل استعمار بایستیم نه اینکه آنها را الگو قرار دهیم. ایشان از هیچکس باکی نداشت و امر به معروف و نهی از منکر را فراموش نمی‌کرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: ایشان روی افرادی که دین نداشتند نیز تأثیرگذار بودند به طوری که برخی از توده‌ای‌ها با توجه به ایمان، اخلاص و جذبه نواب به ایشان ارادت داشتند و تحت تاثیر رفتار او قرار گرفته بودند.

آیت‌الله درباره ویژگی‌های ملت اسلامی گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید شما ملت اسلامی بهترین ملتی هستید که در جهان بروز و ظهور کردید و ویژگی شما این است که امر به معروف و نهی از منکر را انجام می‌دهید. چند نکته در این آیه وجود دارد از جمله اینکه قرآن مرتبا مسلمانان را تجلیل می‌کند اما استعمارگران بر سر ملت می‌زدند. در زمان طاغوت بر سر ما می‌زدند که ایرانی به هیچ جا نمی‌رسد اما امام راحل همواره ملت را تجلیل می‌کرد.

وی خاطرنشان کرد: یک نویسنده انگلیسی دو جلد کتاب و قریب به ۸۰۰ صفحه درمورد امر به معروف و نهی از منکر نوشته است که بدون اشکال نیست اما مطالب ارزنده‌ای از اقوال شیعه و اهل تسنن بیان کرده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه بنای حکومت اسلامی بر احیای امر به معروف و نهی منکر است، گفت: برخی می‌خواهند امر معروف و نهی از منکر را تضعیف کنند درحالی که حضرت علی(ع) می‌فرمایند تمامی کارهای خوب حتی جهاد در راه خدا، مقدمه امر به معروف و نهی از منکر است چرا که جهاد برای کشته شدن نیست بلکه مقدمه احیای افراد است.

آیت‌الله عبدخدایی خاطرنشان کرد: مشهد مقدس به عنوان مهمترین پایگاه مذهبی جهان از دیدگاه تشیع و امکانات شیعی در اختیار شما آمران به معروف و ناهیان از منکر است البته مکه، مدینه، کربلا و نجف نیز هستند اما اینجا حکومت اسلامی و راس آن ولایت فقیه است بنابراین در مشهد همه چیز برای امر به معروف و نهی از منکر مهیا است اما باید راهش باز شود و آنچه اهمیت دارد عنایت به سازندگی است.

وی با بیان اینکه یکی از منکرات بزرگ کشور ما بدحجابی است، گفت: دشمنان می‌خواهند همان بلایی که بر سر آنها آمده است را بر سر ما بیاورند زیرا اگر ملتی گرفتار لاابالی‌گری شد دیگر غیرت رفتن به جبهه را ندارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: بزرگترین هدف دشمن بدحجابی است آنها می‌خواهند شرافتی که زن مسلمان باید داشته باشد، آزادگی که حضرت مریم(س) داشت و الگو بودن حضرت زهرا(س) را از ما بگیرند اما تا وقتی امر به معروف و نهی از منکر اجرا شود نمی‌توانند بنابراین می‌خواهند آن را تضعیف کنند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه نگذارید فضای اطراف حرم آلوده شود، تصریح کرد: شما مقید هستید اگر جایی نجس شد آن را پاک کنید اما پاکی معنوی اهمیت بیشتری دارد بنابراین فردی با چهره ضد دین که در قرآن نهی شده است صحیح نیست به این جایگاه مقدس بیاید اما باید با شیوه‌های حساب شده نصیحت، آموزش و تدریس با وی برخورد کرد.

آیت‌الله عبدخدایی ادامه داد: دشمنان پس از انقلاب اسلامی مشغول برنامه‌ریزی هستند و افرادی در فرانسه و انگلیس رساله دکتری خود را درباره تشیع، روحانیت و وضعیت مردم ایران نوشتند که تمام اینها نقشه‌هایی برای کسب اطلاعات است و ما نیز باید شناخت داشته باشیم بنابراین باید به مهم‌ترین مسئله امروز ما که مسئله حجاب است اهتمام ورزیم.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =