حضرت زهرا علیها السلام، شهیده راه امر به معروف و نهی از منکر بود

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری شبستان  آیت الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در افتتاحیه مراسم «آموزش مقدماتی امر به معروف و نهی از منکر حریم رضوی» که با حضور جمعی از فعالان این عرصه در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، ابراز کرد: خداوند متعال برای مجموعه نظام بشر نبوت و ولایت را ضروری دیده و در متن خلقت گنجانده است.

وی فلسفه وجود انبیاء را فراگیری هدایت دانست و گفت: اولیاء و انبیاء الهی علاوه بر نشان دادن راه زندگی، موانع و مشکلات رسیدن به سعادت را نیز برطرف می‎کنند.

آیت الله صدیقی هدف از امر به معروف و نهی از منکر را هدایت، نجات، دستگیری، رفع موانع و مشکلات دانست و افزود: اگر می‎خواهیم خود و جامعه را در برابر بلاها محافظت کنیم باید امر به معروف و نهی از منکر را احیا کنیم.

وی ابراز کرد: خداوند متعال در قرآن کریم ارتباط بین خالق و مخلوق، دعوت جامعه به پرستش خدا، نماز و زکات را از شاخصه-های نظام اسلامی بیان کرده است.

امام جمعه موقت تهران یکی از مصادیق منکر را اختلاف طبقاتی دانست و گفت: اگر در جامعه‌ای ظرفیت‌ها و منابع به عده‌ای محدود اختصاص داشته باشند و برای بقیه مردم زمینه کار و زندگی فراهم نباشد، باید در برابر این ناعدالتی به پا خواست.

وی محرومیت‌زدایی و فقرزدایی را از وظایف و شاخصه‌های مهم نظام اسلامی دانست و ابراز کرد: نظام اسلامی آن دولتی است که بی‌بند و باری و انحراف‌های عقیدتی، نشر مفاسد اخلاقی، بی انصافی، بی عفتی و بی غیرتی را قبول نمی‌کند.

استاد تفسیر قرآن کریم افزود: در سوره مبارکه آل عمران خداوند به مسلمانان هشدار می‌دهد «شما در میان امت‌های دنیا ممتاز هستید، امتیاز شما به دلیل انجام امر به معروف و نهی از منکر است».

وی افزود: اگر بدانیم در جامعه اسلام هویت دینی در خطر است، باید در راه احیای دین الهی همچون امام حسین(علیه السلام) با تمام هستی و زندگی خود جهاد کنیم.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه اسلام با ولایت زنده است، گفت: امامخمینی(رحمه الله علیه) در شرایط قبل از انقلاب به صحنه آمدند و مردم را به امر به معرف و نهی از منکر دعوت کردند، گروهی از یاران خود را در این راه از دست دادند، اما موفق شدند تا جامعه را به جامعه‎ای علوی و عاشورایی تبدیل کنند.

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر در شرایط مختلف تکنیک‎ها و تاکتیک‎‎های خاص خود را می‎طلبد، افزود: برای احیای امر به معروف و نهی از منکر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، پاسخگویی به شبهات، برهانی برخورد کردن و داشتن زبانی گرم دل‌ها را نرم و آماده پذیرش سخن حق می‎کند.

آیت الله صدیقی با بیان اینکه برای امر به معروف و نهی از منکر باید زبان نرم و دلسوزانه داشته باشیم، افزود: بسیاری از اشخاص مردم را به امر به معروف و نهی از منکر دعوت می‎کنند، اما تاثیری ندارد چرا که این اشخاص به دلسوز نیستند و فقط می‎خواهد خود را نشان دهند.

این خبر به مناسبت شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام بارگذاری شده است

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + سیزده =