حضرت زهرا(س) شهیده راه امر به معروف و نهی از منکر بود

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری شبستان، آیت الله کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران، ابراز کرد: فلسفه وجود انبیاء فراگیری هدایت است و اولیاء و انبیاء الهی علاوه بر نشان دادن راه زندگی، موانع و مشکلات رسیدن به سعادت را نیز برطرف می‎کنند.

آیت الله صدیقی هدف از امر به معروف و نهی از منکر را هدایت، نجات، دستگیری، رفع موانع و مشکلات دانست و افزود: اگر می‎خواهیم خود و جامعه را در برابر بلاها محافظت کنیم باید امر به معروف و نهی از منکر را احیا کنیم.

وی ابراز کرد: خداوند متعال در قرآن کریم ارتباط بین خالق و مخلوق، دعوت جامعه به پرستش خدا، نماز و زکات را از شاخصه-های نظام اسلامی بیان کرده است.

امام جمعه موقت تهران یکی از مصادیق منکر را اختلاف طبقاتی دانست و گفت: اگر در جامعه‌ای ظرفیت‌ها و منابع به عده‌ای محدود اختصاص داشته باشند و برای بقیه مردم زمینه کار و زندگی فراهم نباشد، باید در برابر این ناعدالتی به پا خواست.

وی محرومیت‌زدایی و فقرزدایی را از وظایف و شاخصه‌های مهم نظام اسلامی دانست و ابراز کرد: نظام اسلامی آن دولتی است که بی‌بند و باری و انحراف‌های عقیدتی، نشر مفاسد اخلاقی، بی انصافی، بی عفتی و بی غیرتی را قبول نمی‌کند.

استاد تفسیر قرآن کریم افزود: در سوره مبارکه آل عمران خداوند به مسلمانان هشدار می‌دهد «شما در میان امت‌های دنیا ممتاز هستید، امتیاز شما به دلیل انجام امر به معروف و نهی از منکر است».

وی افزود: اگر بدانیم در جامعه اسلام هویت دینی در خطر است، باید در راه احیای دین الهی همچون امام حسین(علیه السلام) با تمام هستی و زندگی خود جهاد کنیم.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه اسلام با ولایت زنده است، گفت: امامخمینی(رحمه الله علیه) در شرایط قبل از انقلاب به صحنه آمدند و مردم را به امر به معرف و نهی از منکر دعوت کردند، گروهی از یاران خود را در این راه از دست دادند، اما موفق شدند تا جامعه را به جامعه‎ای علوی و عاشورایی تبدیل کنند.

وی با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر در شرایط مختلف تکنیک‎ها و تاکتیک‎‎های خاص خود را می‎طلبد، افزود: برای احیای امر به معروف و نهی از منکر برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، پاسخگویی به شبهات، برهانی برخورد کردن و داشتن زبانی گرم دل‌ها را نرم و آماده پذیرش سخن حق می‎کند.

آیت الله صدیقی با بیان اینکه برای امر به معروف و نهی از منکر باید زبان نرم و دلسوزانه داشته باشیم، افزود: بسیاری از اشخاص مردم را به امر به معروف و نهی از منکر دعوت می‎کنند، اما تاثیری ندارد چرا که این اشخاص به دلسوز نیستند و فقط می‎خواهد خود را نشان دهند.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 20 =