اجرای طرح طلایه‌داران امر به معروف ‌‌در اصفهان برای مبارزه ‌با شبیخون فرهنگی دشمن

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، اهمیت موضوع آموزش در بحث امر به معروف و نهی از منکر به گونه‌ای که بدنه جامعه با این موضوع همراه شوند از جمله مسائل مهمی است که در دستور کار ستادهای امر به معروف و نهی از منکر قرار دارد. در این راستا طرح‌ها و برنامه‌های گوناگونی برای اقشار و آحاد مختلف جامعه انجام می‌شود تا تاثیرگذاری فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی در حوزه امر به معروف در جامعه افزایش پیدا کند. پیرامون فعالیت‌های آموزشی ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان و طرح‌های انجام شده این ستاد در سالی که رو به پایان است و همچنین برنامه‌ها و اهداف این ستاد در سال آینده با حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمد فاطمی معاون فرهنگ، تحقیقات و آموزش ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان اصفهان گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:

تسنیم:با توجه به اینکه بعد آموزش در زمینه امربه معروف و نهی از منکر بسیار مورد توجه است درباره فعالیت‌های آموزشی ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان اصفهان توضیح بفرمایید. این برنامه‌ها بر اساس چه اهداف و شاخصه‌هایی انجام می‌شود؟

حجت‌الاسلام والمسلمین فاطمی: در ابتدا عرض می‌شود که امربه‌معروف و نهی از منکر از دسته احکام عملی ما مسلمانان و از فروع دین ماست. امربه‌معروف یعنی دستور دادن یا توصیه کردن به دیگران بر انجام آنچه از نظر عقل یا شرع مقدس خوب است و نهی از منکر یعنی دستور دادن یا توصیه کردن به دیگران به انجام ندادن آنچه از نظر عقل یا شرع اسلام بد است. شرط نخست در همین امو نهی آگاهی آمر به معروف و ناهی از منکر به اوامر و نواهی الهی است و همچنین علم به ترک عمدی واجب و ارتکاب عمدی حرام از سوی مخاطب است که باز هم لازمه آن این است که مخاطب هم معروف و منکر را بشناسد. بنابراین با این اوصاف آموزش کسانی که بخواهند امربه‌معروف کنند امری ضروری است و علاوه بر آن باید شیوه‌های امر و نهی هم فراگرفت تا به مناسبت بتوان از روش خودش بهره برد.

اصل امربه‌معروف و نهی از منکر به شکل گفتاری و یا نوشتاری وظیفه همه مردم است و تشکیلات خاصی ندارد اما اگر بخواهد تأثیر شایسته داشته باشد و در قالب برنامه‌ای منسجم و طرح تذکر قرار بگیرد باید آگاهی‌های بیشتر و گاهی تخصص لازم به همراه داشته باشد. به لحاظ اهمیت مباحث آموزش، در تشکیلات ستاد یک معاونت خاصی به نام معاونت فرهنگ، تحقیقات و آموزش تعریف شده است که مجموعه فعالیت‌های آموزشی را عهده‌دار است؛ اما این فرآیند بر چه محوری است باید عرض کنم که فعالیت‌های آموزشی این معاونت در راستای گسترش، ترویج و تعمیق فرهنگ امربه‌معروف و نهی از منکر با تکیه بر آموزه‌های قرآن و سیره معصومین علیهم‌السلام و تحقق اصل هشتم قانون اساسی صورت می‌گیرد تا فرهنگ همگانی شدن دعوت به خیر و نهی از منکرات خصوصاً در حوزه اجتماعی در جامعه غالب و حاکم شود.

تسنیم: در سال  ۹۷ فعالیت‌های آموزشی این ستاد با چه رویکردی انجام شد؟

حجت‌الاسلام والمسلمین فاطمی: یکی از آفت‌های بزرگی که ممکن است جوامع دینی را دچار اختلال کند بی‌تفاوتی مردم آن جامعه و مخصوصاً خواص آن به آسیب‌های اجتماعی است که اگر نسبت به منکرات شایع و علنی منفعل نشوند رکود اخلاقی و ناهنجاری‌های اجتماعی دامن همگان را فرا خواهد گرفت، بنابراین فعالیت‌های آموزشی ما بیشتر در جهت ترغیب آحاد جامعه به اجرای این فریضه با تأکید بر تذکر لسانی و تقویت نظارت عمومی در سطح جامعه است و این همان چیزی است که رهبر معظم بر آن تأکید دارند که اگر با منکری مواجهه شدید بگویید و بگذرید و وقتی همه یا بیشتر مردم به یک نفر تذکر دهند نهایتاً مجبور به اصلاح می‌شود اما اگر همه ببینند و چیزی نگویند شاید دوره‌ای برسد که جای منکر و معروف عوض شود و بلکه حتماً چنین می‌شود، معروف منکر شود و منکر معروف و اگر کسی پیدا شود که تذکری بدهد به او اعتراض کنند.

این گفتن‌ها و تذکرات متعدد در حداقل آن سبب می‌شود که همیشه منکر، منکر و معروف، معروف بماند. مناسبت دارد که اشاره‌ای به روایت نبوی (ص) به نقل از کتاب اصول کافی جلد پنجم شود که حضرت می‌فرمایند:  اگر جوامع به اقامه امربه‌معروف و نهی از منکر بی‌توجهی کنند در سه مرحله دچار انحطاط می‌شوند که نخستین مرحله موجب فساد زنان و جوانان به‌عنوان دو رکن اساسی جامعه می‌شود و مرحله بعد امر به منکر و بدی‌ها و نهی از خوبی‌ها می‌شود یعنی دیگر اثری از امربه‌معروف باقی نمی‌ماند؛ اما در مرحله سوم وارونگی جامعه اتفاق می‌افتد یعنی ارزش‌ها جابجا می‌شود، منکر معروف و معروف منکر می‌شود. در همین روایت است که وقتی اصحاب این کلام را از پیامبر (ص) شنیدند بسیار تعجب کردند و گفتند آیا واقعاً این‌گونه می‌شود؟ حضرت فرمودند بله. این‌چنین می‌شود.

تسنیم: فعالیت‌های آموزشی موردنظر در چه تعداد از ارگان‌ها، دستگاه‌ها، اصناف و غیره انجام شده است؟

حجت‌الاسلام والمسلمین فاطمی: در امسال ستاد توانسته است با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و درخواست ادارات و ارگان‌های دولتی و نظامی ۴۵ دوره آموزشی برگزار کند که شامل چندین دستگاه دولتی و مراکز نظامی و انتظامی، بسیج و نیروهای مردمی بوده است که برخی از این دوره‌ها در سطح استانی صورت پذیرفت.

اعطای گواهی پایان دوره هم به درخواست مدیریت دستگاه به پذیرفته‌شدگان با موافقت سازمان مدیریت توسط ستاد صورت می‌گیرد. ما آمادگی کامل داریم تا تمامی دستگاهایی که درخواست دوره آموزشی برای پرسنل خود داشته باشند، یا در محل آن دستگاه و یا در مجموعه آموزشی ستاد انجام وظیفه کنیم. لازم است عرض کنم که سال‌های قبل هم مثل این آموزش‌ها را برای برخی دیگر از ادارات و نهادهای دولتی و نظامی داشته‌ایم و نیرویی که یک بار آموزش کافی را ببیند ضرورتی ندارد که دوباره درخواست دوره داشته باشد.

تسنیم: آماری از تعداد آموزش دیدگان در این زمینه بفرمایید؟

حجت‌الاسلام والمسلمین فاطمی: امسال تا به حال نزدیک به ۲۷۰۰ نفر تحت پوشش آموزش‌های این ستاد قرار گرفته‌اند که تا پایان سال طبق برنامه‌ریزی این رقم به ۳۰۰۰ نفر می‌رسد. سال گذشته هم قریب به ۲۰۰۰ نفر آموزش کارکنان ادارات و نیروهای مردمی را ثبت کردیم که سعی می‌شود هرساله با استفاده از اساتید بیشتر با امکانات و ابزارهای روز کیفیت و کمیت آموزش را بالا ببریم. البته این آمار مربوط به دوره‌های حضوری است و ستاد یک سری آموزش‌های مجازی برای کسانی که از شرکت حضوری معذور هستند دارد که افراد بیشتری بتوانند از محتواهای آموزشی امربه‌معروف استفاده کنند.

تسنیم: طرح طلایه‌داران امربه‌معروف از جمله طرح‌هایی است که در سطح کشور در حال اجراست. درباره روند و جزئیات این طرح در استان اصفهان توضیح بفرمایید.

حجت‌الاسلام والمسلمین فاطمی: نیروهای مردمی که جذب این ستاد می‌شوند با نام طلایه‌داران عضو نیروهای افتخاری ستاد هستند که پس از مراحل عضویت و مصاحبه وارد سیستم آموزش می‌شوند تا با آشنایی احکام، مسائل و شیوه‌های امر و نهی صحیح به‌راحتی و بدون حاشیه ایفای نقش کنند.

تسنیم: نحوه ثبت‌نام و عضویت عموم مردم در این طرح چگونه است؟

حجت‌الاسلام والمسلمین فاطمی: موضوع ثبت‌نام و عضویت با معاونت دیگر ستاد یعنی معاونت مردم به دولت است که لازم است داوطلبان به‌صورت حضوری فرایند عضویت را تکمیل کنند.

تسنیم: نیروهای مردمی آموزش‌دیده در زمینه امربه‌معروف و نهی از منکر در چه زمینه‌ها و حوزه‌هایی اقدام به فعالیت می‌کنند؟

حجت‌الاسلام والمسلمین فاطمی: بر اساس ماده ۴ قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر که مصوبه مجلس شورای اسلامی است برای امربه‌معروف مراتبی تعریف شده است که مرحله زبانی و نوشتاری آن وظیفه آحاد جامعه است که از جمله آن‌ها نیروهای طلایه‌داران هستند که چون آموزش می‌بینند هم توانایی بهتری در برخورد با منکرات دارند و هم مؤثرتر نقش ایفا می‌کنند؛ اما مرحله عملی آن وظیفه مسئولان است که برخورد کنند. نیروهای آموزش دیده در طول سال و مخصوصاً در برخی از زمان‌ها در قالب طرح‌های تذکر لسانی به‌صورت چندین تیم هماهنگ شده در محدوده‌هایی از شهر قرار می‌گیرند که طبق وظایف محوله انجام وظیفه می‌کنند.

تسنیم: چه برنامه‌هایی ویژه‌ای برای سال ۹۸ در بخش آموزش ستاد استان اصفهان در نظر گرفته شده است؟

حجت‌الاسلام والمسلمین فاطمی: به توجه به اینکه اهمیت فضای مجازی بر کسی پوشیده نیست و تأکید رهبر فرزانه مبنی بر استفاده از این ظرفیت عظیم برای تبلیغ، ترویج و توسعه فرهنگ و معارف اسلامی معاونت آموزش ستاد استان در سال ۹۸ به‌صورت ویژه و خاص حضور در فضای رسانه خواهد داشت و برنامه‌هایی برای سالم‌سازی و مبارزه فرهنگی با شبیخون دشمن در شبکه‌های مجازی داریم.

به‌هرحال اگر فضای مجازی تهدیدهایی در برابر فرهنگ شیعی فراهم کرده از طرف دیگر فرصت‌هایی برای ترویج معارف اسلامی و دینی هم در اختیار ما قرار داده که باید استفاده کنیم و می‌کنیم و کسی می‌تواند در این عرصه‌ها موفق‌تر عمل کند که هم حضور پر رنگتر داشته باشد و هم بتواند با محتوای قوی مقابله کند. ان شاالله ما هم به توفیق الهی می‌ایستیم و گام نهایی را به نفع خودمان تمام می‌کنیم.

لینک خبر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + شش =