باید نهضت عملی امر به معروف ونهی ازمنکر مسئولین شکل بگیرد

به گزارش خبرگزاری فرهنگسرای معروف حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، ششمین مجمع دبیران شوراهای امر به معروف و نهی از منکر دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌های مردمی صبح امروز در محل سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این نشست گفت: همه دستگاه‌ها و مجموعه‌های که به حاکمیت جمهوری اسلامی ربط دارند وظیفه‌های سنگینی در باب امر به معروف و نهی از منکر دارند. سازمان تبلیغات نیز وظایف افزون‌تری در این باب دارد.

وی ادامه داد: در حکم امام برای تشکیل سازمان تبلیغات ترسیم خوبی‌ها و تشویق به انجام آن و ترسیم بدی‌ها و زشتی‌ها و نهی از انجام آن به عنوان یکی از وظایف سازمان تبلیغات ذکر شده است، این مسئله نشان می‌دهد که سازمان تبلیغات اسلامی باید در این مسیر قدم بردارد. امام با این جمله ضرورت امر به معروف و نهی از منکر برای سازمان تبلیغات را روشن می‌کند. امر به معروف و نهی از منکر به مثابه یک ضرورت اجتناب ناپذیری است که غفلت از آن خسارت‌های جبران ناپذیری دارد.

وی افزود: معروف مراتب دارد، رهبری می‌فرماید بالاترین مرتبه معروف حفظ نظام اسلامی است. امر به معروف و نهی از منکر نسبت به مسئولین جمهوری اسلامی حتماً باعث تقویت جمهوری اسلامی است و انجام ندادن این کار باعث تضعیف نظام خواهد بود. امر به معروف و نهی از منکری که شامل همه معروف‌ها و منکرها می‌شود، این است که بدانیم معروف اهم مخاطب قرار دادن مسئولین است و باید بر این مسئله تأکید ویژه و مضاعف کرد.

حجت الاسلام قمی گفت: امر به معروف و نهی از منکر یک پدیده اجتماعی است که یک شفقت و دلسوزی پشت آن است، اما این مسئله به طریق اولی باید نسبت به مسئولین شکل بگیرد. باید نهضت عملی امر به معروف و نهی از منکر نسبت به مسئولین شکل بگیرد. گاهی پذیرش امر به معروف و نهی از منکر باعث تثبیت و تحکیم آن است. مسئولین باید این امر به معروف و نهی از منکر را بپذیرند.

وی ادامه داد: در کفایی بودن امر به معروف و نهی از منکر بسیاری از علما تشکیک کرده‌اند و لذا این مسئله تا اثربخشی آن باید ادامه پیدا کند. باید همه کمک کنند که ایده پردازی و طراحی برای اجتماعی‌تر شدن امر به معروف و نهی از منکر شکل بگیرد. طراحی فراگیری امر به معروف و نهی از منکر خود یک پدیده اجتماعی است و جوانان و دانشگاهیان باید در آن مشارکت کنند.

وی افزود: مردمی بودن و اجتماعی بودن امر به معروف و نهی از منکر منافاتی با ضرورت برنامه ریزی برای آن ندارد. نباید نسبت به برنامه ریزی کوتاهی کنیم.

وی در پایان گفت: کوتاهی‌های سازمان تبلیغات را نیز گوشزد کنید که انشالله درصدد اصلاح برمی آییم. امر به معروف و نهی از منکر مسئولین را باید جدی گرفت تا گام‌های موثرتری را برای تمدن سازی و ظهور حضرت ولی عصر برداریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 7 =