تأکید بر ظرفیت ویژه شهرداری تهران برای امر به معروف و نهی از منکر

به گزارش پایگاه خبری فرهنگسرای معروف به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، عصر امروز  شورای عالی اقامه نماز و امربه‌معروف شهرداری تهران پس از ٢ سال با حضور حجت الاسلام ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران و همچنین پیروز حناچی شهردار تهران، حجت الاسلام صادق‌زاده رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران و معاونان شهرداری تهران در محل ساختمان شهرداری تهران تشکیل جلسه داد.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد امام‌جمعه موقت تهران ضمن تشکر از حجت‌الاسلام صادق‌زاده رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران و مدیران شهری پایتخت برای پیگیری و اصرار بر تشکیل جلسه این شورا، گفت: انتظار این است که فعالیت دوستان در زمینه امر‌به‌معروف ملموس و قابل قبول باشد؛ امیدوارم اعضای این شورا در حالی یک ماه دیگر در جلسه بعد حاضر شوند که کاملاً احساس کنند قدم‌هایی برداشته شده است.

وی یکی از بزرگترین معروف‌ها در شهرداری تهران را افزایش کارایی نظام مدیریت شهری دانست و افزود: مطلعم که شخص شهردار تهران هم دغدغه افزایش سطح کارایی نهادها، معاونت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه مدیریت شهری تهران را دارد؛ شهرداری تهران به‌واسطه توانایی و ظرفیت ویژه‌ای که در اختیار دارد، می‌تواند تأثیر و نقش فوق‌العاده‌ای در عمل به واجب امر‌به‌معروف و نهی‌ازمنکر داشته باشد.

رئیس شورای امر‌به‌معروف و نهی‌ازمنکر استان تهران در ادامه به‌عنوان مثال افزایش سطح فرهنگ و اخلاق در استادیوم‌ها و اماکن ورزشی را مورد مهمی خواند و تأکید کرد: این موضوع از آن‌جایی اهمیت دوچندان دارد که اغلب مخاطبان ورزش، جوانان هستند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد تصریح کرد: معضل معتادان متجاهر نیز یکی از منکرهایی است که مردم را بسیار آزار می‌دهد؛ اگر خداوند توفیق عطا فرماید مسئولان باید با مطالعه و برنامه‌ریزی، قدم‌های مهم و بزرگ در این زمینه بردارند. اگر معتادان متجاهر به‌طریقی به دامان جامعه بازگردند، انقلاب مثبت و فوق‌العاده‌ای صورت می‌گیرد.

امام‌جمعه موقت تهران در پایان سخنانش بر اهمیت مضاعف و دوچندان افزایش کارایی میان مدیران و کارکنان شهرداری تهران اشاره کرد.

به گزارش تسنیم، پیروز حناچی شهردار تهران در همایش علمی ــ کاربردی سراسری ائمه جماعت شهرداری تهران با فرازی از مناجات شعبانیه آغاز کرد و ضمن خوش‌آمدگویی به روحانیون حاضر در همایش، اظهار کرد: در سالگرد روز معلم و به‌یاد مرحوم شهید مطهری هستیم. سال‌ها پیش وقتی کتاب خدمات متقابل اسلام و ایران را، کتابی که در دهه ۴ نوشته شد و هنوز هم تأثیرگذار است، می‌خواندم، متوجه شدم یکی از رفرنس‌هایی که ایشان استفاده کرده بود از کتاب «ایران در عصر ساسانیان» نوشته آرتور کریستین‌سن است؛ برای خود من خیلی عجیب بود که یک روحانی در دهه ۴ از یک رفرنس خارجی استفاده کرده بود.

وی افزود: از خصیصه‌های ایشان این بود که وقتی موضوعی را نقل می‌کرد، نخست بدون احساس و پیش‌داوری و مثل یک معتقد واقعی آن را توضیح می‌داد و بعد آن را به‌نقد می‌کشید.

شهردار تهران با ابراز این‌که “به‌مناسبت ماه مبارک رمضان گرد آمده‌ایم”، گفت: تمام کارهایی که باید انجام دهیم در دعای ماه مبارک آمده است: رسیدگی به ایتام، آزادسازی اسراء، رسیدگی به فقرا و… باید همه آن اقدامات پسندیده‌ای را انجام دهیم که معصومین علیهم السلام ما را به‌سمتشان هدایت کردند.

وی تصریح کرد: می‌خواستم از این فرصت استفاده کنم و بگویم که باید بدون رودربایستی راجع به مشکلات مردم صحبت کنیم. مردم از روحانیون چنین انتظاری دارند و عزت روحانیون نیز به همین بود که کنار مردم بودند و بی‌هیچ تعارفی به مشکلاتشان می‌پرداختند. در شرایط سخت اقتصادی حاضر و با چشم‌اندازی که اکنون داریم، ممکن است شرایط سخت‌تر هم شود، مخصوصاً که جنگ اقتصادی در جریان است و طرف روبه‌رویمان هم عقل و حدّیقفی برای بدی‌هایش ندارد. چاره کار در این شرایط انسجام داخلی است؛ این‌که مردم متحد کنار هم بایستند. مردم ما نشان دادند وقتی مقابل بدخواه قرار می‌گیرند، انسجامشان بیشتر می‌شود.

حناچی خاطرنشان کرد: مخصوصاً در حوزه فعالیت ما باید بدون رودربایستی به مشکلات مردم پرداخت، چرا که با زندگی روزانه مردم سروکار داریم.

شهردار تهران گفت: سال گذشته مردم تهران در نظرسنجی‌ها، آلودگی و ترافیک را اصلی‌ترین مشکلات خود اعلام کردند. درست است که اگر امروز نظرسنجی انجام شود، قطعاً مشکلات اقتصادی اولویت پیدا می‌کند، اما به این معنی نیست که ترافیک و آلودگی هوا اهمیت ندارند. یکی از دلایل اصلی آلودگی، خودروهای تک‌سرنشین است؛ ۴% درصد این مشکل مربوط به خودروهای شخصی است. این معضل حل نمی‌شود، مگر با همراهی مردم. شک ندارم که حل این مشکل خود یکی از بزرگترین معروف‌ها است. چه معروفی بالاتر از این‌که کاری کنیم تا هوای شهرمان قابل تنفس شود؟!

وی تأکید کرد: امروزه پسماند را یکی از بزرگترین منابع می‌دانند، با این نگاه می‌توانیم از اتلاف منابع خدادادی جلوگیری کنیم. حجم زباله‌ای که روزانه جمع می‌کنیم ٩ هزار تن است. حمل این حجم زباله خود حجم بسیار بزرگی از تردد تولید می‌کند. تازه این مقدار مربوط به زباله‌ها بود، نخاله‌های ساختمانی که ۴۵ هزار تن است.

حناچی دوباره به موضوع ماه مبارک رمضان پرداخت و گفت: این ماه مبارک میان کشورهای اسلامی ماه نشاط و شادی و سرور است. باید کاری کنیم که این ماه بانشاط پشت سر گذاشته شود و عید فطر نیز که یکی از عزیزترین اعیاد مسلمانان است، به همین شکل بانشاط برگزار شود.

شهردار تهران در پایان سخنانش با ابراز این‌که “خود و همکارانم را موظف کردم تا در مراسم و شعایر حضور مؤثر داشته باشند”، خاطرنشان کرد: تمامی مراکز شهرداری در شهر تهران اذان را به‌موقع پخش خواهند کرد؛ شهر ما ام‌القرای اسلام است و باید این موضوع را در خیابان‌های شهر نیز حس کنیم.

گفتنی است شهردار تهران در این جلسه به معاونانش حکم عضویت در شورای عالی اقامه نماز و امر به معروف شهرداری تهران را عطا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 2 =