فرهنگ مصادیق:سگ نگه ندارید تا مریض نشوید

از پژوهشکده امر به معروف
پرش به: ناوبری، جستجو
سگ نگه ندارید تا مریض نشوید

به رغم ایجاد مشکلات بهداشتی و بیماری‌ها، بررسی آمارهای موجود حاکی از آن است که نگهداری از سگ‌های خانگی در ایران افزایش یافته است.

یکی از کارشناسان مبارزه با هاری و از مجریان طرح جامع کنترل هاری در سازمان دامپزشکی به مهر گفت: در ایران سالانه برای بیش از ۴۰۰ هزار سگ واکسن تزریق می‌شود که اغلب این‌ها سگ‌های گله و نگهبان هستند و از سال ۷۵ به دنبال اجرای طرح کنترل هاری تحت مراقبت قرار گرفته‌اند.

محمد نیکخواه افزود: با توجه به آمارهای اعلام شده میزان نگهداری از حیوانات خانگی در ایران روند رو به افزایشی داشته است.این کارشناس خاطرنشان کرد: از تعداد حیوانات صاحبدار، فقط ۴ تا ۵ هزار آن گربه است و بیشتر افراد به نگهداری سگ مبادرت می‌ورزند. کسانی که در خانه سگ نگهداری می‌کنند، بیشتر آلوده به میکروب هستند.

هر چند از دیدگاه نیکخواه، آمار دقیقی به تفکیک سال در خصوص حیوانات خانگی وجود ندارد، اما بررسی میزان واکسن‌های تزریق شده از زمان اجرای طرح جامع مبارزه با هاری در سال ۷۵ گویای این نکته است که این آمار در سال‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است، به گونه‌ای که می‌توان گفت نسبت به دهه ۷۰ حدود دو برابر شده است. کارشناسان همواره نسبت به انتقال بیماری‌های حیوانات به انسان هشدار داده‌اند.

نگهداری از سگ انتشار میکروب‌ها را تشدید می‌کند

متخصصان بهداشت هشدار داده‌اند کسانی که در خانه سگ نگهداری می‌کنند، بیشتر آلوده به میکروب هستند.

پژوهشگران اعلام کردند: افرادی که از سگ‌های خانگی نگهداری می‌کنند به دلیل این‌که اغلب پس از تماس با حیوان، دست‌های خود را نمی‌شویند یا ممکن است این حیوان به اتاق صاحب خود نیز راه پیدا کند، در بیشتر موارد میکروب‌های سگ، به افراد خانواده منتقل شده و احتمال انتشار میکروب بین آنها نیز بیشتر می‌شود.

منبع: سایت تبیان - تاریخ برداشت: 95/10/07
بازگشت به خرید و فروش سگ